Adres
Mrozy Wielkie
ul. Jaśminowa 10
19-300 Ełk

Telefon/e-mail
695 050 404
biuro@windypetelski.pl

Pogotowie 24h
502 645 646

CIEKAWOSTKI

Ciekawy świat wind i dźwigów

Czy wiesz kiedy powstał pierwszy dźwig? Nie? Tutaj się dowiesz!

Historia

Poznaj ciekawostki ze świata windziarzy

Archimedes w 236 roku opisał swój wynalazek będący pierwotną formą windy. Siedzący w „windzie” ciągnął za liny konopne, które nawijały się na górny lub dolny bęben. Wynalazek opisał w swoim traktacie o architekturze, ilustrując go odpowiednio.

Za czasów Nerona Rzymskie Koloseum miało kilkanaście wind. Były to platformy transportujące gladiatorów i zwierzęta na scenę. Windy były poruszane siłą mięśni ludzi i zwierząt.

Ludwik XV chciał niepostrzeżenie docierać do swoich kochanek na różnych piętrach pałacu w Wersalu. Pomagało mu w tym „latające krzesło”, czyli malutka winda projektu hrabiego de Villayer. Przesuwaniem widny zajmowały się kochanki 🙂


Pierwsze windy mechaniczne były napędzane parą. Sprawdzały się w kopalniach.


Potrzebujesz pomocy z windą?

POGOTOWIE 24H

502 646 646

Ciekawostki

Poznaj ciekawostki ze świata windziarzy

Najszybsza winda na świecie

Najszybsza winda na świecie, obecnie znajduje się w Szanghaju. Porusza się z prędkością 20,5 metrów na sekundę! Urządzenie znajduje się w drugim co do wysokości budynku świata – Shanghai Tower – mierzącym 632 metry wysokości. Wjazd na ostatnie piętro Pałacu Kultury taką windą zajęłoby niecałe 9 sekund!

Największy dźwig osobowy

Zastanawialiście się, ile może zmieścić się osób w windzie? 10? 15? 30? Dużo więcej! Największa winda do przewozu ludzi może przetransportować nawet 80 osób (bądź 5 ton – jak kto woli). Ten moloch znajduje się w biurowcu Umeda Hankyu Building w Osace.

Winda przecinająca wodę

Winda przecinająca wodę

W berlińskim hotelu Radisson Blu za pomocą windy można przejechać przez wnętrze ogromnego akwarium! Koszt budowy tego cylindrycznego akwenu wyniósł prawie 13 milionów euro. AquaDom – bo tak nazywa się akwarium, ma 16 metrów wysokości, a mieści milion litrów wody i 97 gatunków ryb. Winda przejeżdża przez sam jej środek!

Pierwszy dźwig osobowy w Polsce

Pora na polski wątek w tym zestawieniu. Za pierwszą windę na ziemiach polskich uważa się dźwig osobowy w Grudziądzu. Został zamontowany w 1890 roku w jednej z kamienic przy ulicy Legionów.

Najstarsza CZYNNA winda w Polsce

Podnosimy poprzeczkę. Najstarszą i do tego nadal działającą windą w Polsce jest konstrukcja znajdująca się w Olsztynie. Dźwig znajduje się w budynku Książnicy Polskiej i nadal funkcjonuje. W 1991 roku trafił do rejestru zabytków, a po gruntownej renowacji ruszył do dalszej pracy w 2000 roku.