ZED

Ciekawostki

Najszybsza winda na świecie

Najszybsza winda na świecie, obecnie znajduje się w Szanghaju. Porusza się z prędkością 20,5 metrów na sekundę! Urządzenie znajduje się w drugim co do wysokości budynku świata – Shanghai Tower – mierzącym 632 metry wysokości. Wjazd na ostatnie piętro Pałacu Kultury taką windą zajęłoby niecałe 9 sekund!

Największy dźwig osobowy

Zastanawialiście się, ile może zmieścić się osób w windzie? 10? 15? 30? Dużo więcej! Największa winda do przewozu ludzi może przetransportować nawet 80 osób (bądź 5 ton – jak kto woli). Ten moloch znajduje się w biurowcu Umeda Hankyu Building w Osace.

Winda przecinająca wodę

W berlińskim hotelu Radisson Blu za pomocą windy można przejechać przez wnętrze ogromnego akwarium! Koszt budowy tego cylindrycznego akwenu wyniósł prawie 13 milionów euro. AquaDom – bo tak nazywa się akwarium, ma 16 metrów wysokości, a mieści milion litrów wody i 97 gatunków ryb. Winda przejeżdża przez sam jej środek!

Pierwszy dźwig osobowy w Polsce

Pora na polski wątek w tym zestawieniu. Za pierwszą windę na ziemiach polskich uważa się dźwig osobowy w Grudziądzu. Został zamontowany w 1890 roku w jednej z kamienic przy ulicy Legionów.

Najstarsza CZYNNA winda w Polsce

Podnosimy poprzeczkę. Najstarszą i do tego nadal działającą windą w Polsce jest konstrukcja znajdująca się w Olsztynie. Dźwig znajduje się w budynku Książnicy Polskiej i nadal funkcjonuje. W 1991 roku trafił do rejestru zabytków, a po gruntownej renowacji ruszył do dalszej pracy w 2000 roku.